Om holdet
Dette er holdet for dig, der kan spille en bold over nettet, men gerne vil ramme den lidt renere – og lidt oftere 😉
Her bygger vi videre på det, du allerede kan, og arbejder med teknik, timing og spilforståelse i et tempo, hvor alle kan være med.
Hvad kan du glæde dig til?
- Træning af grundslag (forhånd, baghånd, flugtning, serv og return)
- Enkle tekniske fokuspunkter, der er nemme at tage med i spil
- Masser af spilbaserede øvelser og sjove konkurrencer
- Let kampspil, hvor du lærer at bruge slagene i praksis
- Et trygt niveau med plads til fejl (de er en del af læringen)
Fællesskab
Stemningen er uformel og inkluderende. Her møder du andre motionister, som også spiller for glædens skyld – og som gerne vil blive bedre sammen. Der er plads til både grin, koncentration og high-fives efter gode bolde.
Træner
Holdet trænes af René Lund, som sikrer klare øvelser, god struktur og individuel feedback, så du ved, hvad du arbejder med – og hvorfor.
Praktisk info
- Dag: Tirsdage
- Tid: 18.00–19.30
- Målgruppe: Seniorer (16–99 år)
- Niveau: Begynder / let øvet (ca. 1–2 års erfaring)
- Sted: Ringsted Tennisklub
Vil du have bedre teknik, mere spil og en hyggelig tirsdag aften på tennisbanen? Så er dette hold et rigtig godt sted at starte – eller fortsætte.